Materiali in obdelave
V našem mizarstvu uporabljamo različne materiale, ki so primerni za pohištvo. Vsak je namenjen določeni rabi, imajo namreč pozitivne in negativne lastnosti. Da bi stranke čim bolje pripravili na uvodni sestanek pri načrtovanju pohištva smo pripravili ključne informacije glede različnih tipov materialov in obdelav.
Masivni les
Masivni les, s katerim v naši delavnici največ in najraje delamo omogoča širok razpon obdelave. Les je naraven material, je unikaten in pravimo, da ima značaj. Deluje toplo v prostoru, je akustičen in blagodejno vpliva na človeka. Pohištvo iz masivnega lesa je pohištvo najvišjega cenovnega razreda in je trajen.
Hrast je slovenska avtohtona drevesna vrsta. Je gost in trd les, zato se ga uporablja za jedilne mize, delovne pulte, parkete, stopnice in vrata. Je les višjega cenovnega razreda. Njegova struktura je raznobarvna, a prevladuje zlato rjava barva. Primeren je tako za notranje kot zunanje pohištvo.
Bukev je najpogosteje uporabljena drevesna vrsta v pohištvenem mizarstvu. Primeren je za notranje pohištvo: masivne mize, stole in omare, za parket, stopnice, igrače, embalažo in različne stružene izdelke. Bukovina je rdečkasto bele barve in se ga uvršča med odporne ter trdne lesove. Bukov les uvrščamo v srednji cenovni razred.
Pohištvo iz orehovega lesa je pri nas zelo cenjeno. Orehov les ima barvno raznolikost od svetlo do temno rjave kar naredi pohištvo posebno. Ima dobre obdelovalne lastnosti, zato se vanj lahko vdeluje vzorce. Iz orehovine izdelujemo predvsem notranje pohištvo, jedilne mize, kuhinje, vrata, primeren je tudi za parket. Spada med lesove višjega cenovnega razreda.
Jesenov les je zelo trden, zato je uporaben za parkete in pode, orodja, ročaje ter telovadno pohištvo. Je svetle barve, njegova slabost je, da z leti porumeni. Jesenov les ni primeren za zunanjo uporabo. Je les srednjega cenovnega razreda. Njegova posebnost je olivni jesen, ko je beljava široka in rumeno bele barve, jedrovina pa svetlo rjava.
Češnja je les, ki je bila nekdaj veliko v uporabi, danes žal manj. Spada med lesove višjega cenovnega razreda. Les je zelo primeren za obdelavo, saj se ga da stružit, rezkat in profilirat. Iz češnje se izdelujejo predvsem kuhinje, pulti, jedilne mize, stoli in kredence. Njegova barva je rdečkasto rjava.
Macesnov les je manj trden les. V sebi ima pasove barvne palete od bele rdečkaste do rjave barve. Uporablja se ga v večini primerov za konstrukcije, fasade, zunanje pohištvo in za terase. V kolikor ni zaščiten pred zunanjimi vplivi, čez čas posivi in dobi svojo patino.
Drugi materiali
V kolikor se vam masivni les ne dopade ali vam je cenovno nedostopen, lahko izbirate tudi med nekaterimi drugimi materiali, ki so primerni za izdelavo pohištva. Za notranjo opremo se najpogosteje uporablja furnir, mediapan in iveral. Druge materiale lahko uporabimo v celoti ali pa le za skrite dele pohištva v kombinaciji z masivnim lesom.
Furnir je tanek, le nekaj milimetrov debel les v pasovih. Pasovi furnirja se robno spajajo skupaj in tako dobimo večje dimenzije ploskovnega furnirja. Ta se s posebnim lepilom lepi na surovo iverno ploščo in tako nastane t.i. furnirana plošča. Tako dobimo osnovni element furniranega pohištva, ki ima skoraj vse odlike masivnega lesa. Končno ga lakiramo, lužimo ali belimo. Pohištvo iz furnirja je pohištvo srednjega višjega razreda.
Mediapan ali mdf je plošča, ki v zadnjem času nadomešča iverno ploščo, predvsem zaradi možnosti obdelave. Izdelane so iz lesnih vlaken (bukve, smreke in jelke) z dodatkom smole. Pod visoko temperaturo jih stisnejo v ploščo večje dimenzije. Visoka kvaliteta, homogenost in stabilnost mdf plošč omogočajo neposredno lakiranje v visoki sijaj ali mat izvedbo ali barvne odtenke. Ker je zaščiteno pred vlago, je tovrstno pohištvo primerno za kopalniško pohištvo.
Iveral ali iverna plošča, nekdaj bolj poznana kot iverka, se zaradi cenovne ugodnosti uporablja za izdelavo kateregakoli kosa pohištva. Iverne plošče so obojestransko oplemenitene z melaminsko folijo in se jih dobavlja v več debelinah kot tudi različnih barvnih odtenkih ter imitacijah lesa. Iz iverala izdelujemo kuhinje, vgradne omare, postelje, pisarniško pohištvo.
OSB plošča je izdelana iz drobljenih furnirjev, zlepljenih in stisnjenih v ploščo. Te plošče imajo izredne mehanske lastnosti, so zelo stabilne, omogočajo odlično toplotno izolacijo in se dobro oprijemajo pri uporabi običajnih lepil. OSB plošče so uporabne v notranjih in zunanjih prostorih, so požarno varne in imajo dobro upogibno trdnost. Površina plošč ne vpija vode, njihova uporaba pa je zaradi močne konstrukcije plošče zelo raznolika.
Max compacta je plošča v omejeni barvni izdelavi (obstajajo samo sive, bele in beige) vendar izjemno odporna vrsta plošče. Odporna je predvsem na površinske poškodbe (praskanje, tolčenje, luščenje) kot tudi na vlago, zato se jo uporablja za sanitarne kabine, tuš kabine, obloge, predelne stene v fitnesih in wellnessih. Uporablja se tudi kot pult v javnih sanitarnih prostorih, saj je preprosta za čiščenje.
Vezane plošče so izdelane iz luščenega furnirja različnih drevesnih vrst, ob uporabi lepil z nizko vsebnostjo formaldehida. Obstajajo plošče različnih kvalitet. Boljše kvalitete se uporabljajo v pohištveni industriji za izdelavo notranje opreme, sedežev in naslonov in igral, medtem ko se plošče slabše kvalitete uporabljajo pri izdelavi oblazinjenega pohištva ter za embalažo.
Obdelave
V Mizarstvu Amek opravljamo vse faze procesa obdelave pohištva od zasnove do izbora lesa, razreza, lepljenja, do cnc obdelave, brušenja do lakiranja, oljenja in nazadnje montaže. Vse faze z izjemo montaže, se dogajajo na enem mestu, v naši mizarski delavnici. V tehnologijo neprestano vlagamo, tako se pohištvo izdeluje na strojih najboljših proizvajalcev lesnih strojev namenjeni obdelavi.